مردم همدان ۱۰۰ هزار نسخه منابع اطلاعاتی به کتابخانه ها هدیه کردند

به گزارش خبرنگار اقتصادآینده، عاطفه زارعی ظهر پنج شنبه در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران که به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته «کتاب، کتابخوان و کتابدار» برگزار شد، گفت: طی این هفته در استان همدان بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ برنامه فرهنگی در حال اجراست.

وی دیدار با امام جمعه همدان، برگزاری نشست کتابخوان ویژه فرهیختگان، رونمایی و نقد کتاب، برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی و برگزاری برنامه نمایشنامه‌خوانی و برپایی نمایشگاه کتاب را از مهمترین فعالیت‌ها در این هفته برشمرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با اشاره به فعالیت ۱۱۶ باب کتابخانه در سراسر استان همدان اظهار داشت: از این تعداد ۷۱ کتابخانه شهری، ۴۴ کتابخانه روستایی و یک کتابخانه سیار شهری است.

زارعی زیر بنای کتابخانه‌های عمومی استان همدان در سال ۹۶ را ۴۳ هزار و ۳۹۵ متر مربع ذکر کرد و با بیان اینکه این میزان در انتهای سال ۹۷ به ۴۵ هزار و ۲۵۷ متر مربع رسید، افزود: در حال حاضر ۴۶ هزار و ۱۶۷ متر مربع فضای کتابخانه ای در استان همدان وجود دارد و سرانه زیربنا به ازای ۱۰۰ نفر جمعیت ۲.۶۶ متر مربع است.

باید به ازای هر نفر  ۴ نسخه منابع اطلاعاتی در دسترس باشد که در حال حاضر این میزان در کتابخانه‌های عمومی استان همدان ۰.۷ درصد است مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه بیش از یک‌میلیون و ۳۳۰ هزار نسخه منابع اطلاعاتی در کتابخانه‌های استان همدان وجود دارد گفت: باید به ازای هر نفر  ۴ نسخه منابع اطلاعاتی در دسترس باشد که در حال حاضر این میزان در کتابخانه‌های عمومی استان همدان ۰.۷ درصد است.

وی با بیان اینکه در جبهه فرهنگی از هیچ کوششی دریغ نشده است، گفت: کتابخانه های عمومی اجتماع محور هستند تا برای قشرهای مختلف جامعه خدمات ارائه دهند.

وی از فعالیت بخش نابینایان در کتابخانه مرکزی همدان خبر داد و با بیان اینکه با معرفی منابع اطلاعاتی می توان آسیب های اجتماعی را کاهش داد، گفت: کتابخانه های عمومی نقش مهمی در توسعه کسب و کار محلی دارند و نباید از ظرفیت آنها غافل شد.

زارعی همچنین با بیان اینکه ایجاد موج جدید اهدای کتاب به منظور تقویت منابع اطلاعاتی در استان همدان در دستور کار قرار دارد، گفت: در حال حاضر ۸۰ هزار نفر عضو کتابخانه هستند.

وی گفت: طی یک سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نسخه منابع اطلاعاتی به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا شده و اهدای ۱۲ هزار نسخه منابع اطلاعاتی توسط خانواده مرحوم رستمی نمونه ای از این اقدام است.+ 0
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید