کد خبر: 208306
۴۰
۰
۰
نسخه چاپی

کارشناس رسمی شغل نیست بلکه یک تخصص است

کارشناس رسمی شغل نیست بلکه یک تخصص است

رییس مرکز کارشناسان رسمی داگستری استان آذربایجانشرقی در خصوص آزمون کارشناسان رسمی دادگستری گفت: متخصصین و شاغلین در کنار شغل خود می توانند کارشناسی رسمی مرکز شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری اقتصاد آینده ، ایرج شهین باهر در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسان رسمی مرکز گفت: چندین سال است که در جهان قضات برای صدور رای در خصوص مسایل فنی و تخصصی، از کمک کارشناسان استفاده می کنند تا بتوانند به درستی و عادلانه قضاوت کنند و حق کسی در این بین ضایع نشود.

او افزود: در کشور هر سال چند میلیون پرونده وجود دارد که نیاز به رای و نظر کارشناسی دارد.

رئیس مرکز اظهار داشت: کارشناس رسمی در مورد هر پرونده به بررسی ابعاد گوناگون آن و انجام انواع تحقیقات لازم می پردازد و با کسب اطلاعات لازم، تمامی ابهامات موجود در پرونده را برای قاضی رفع کرده و در صدور رای به او کمک می کند.

ایرج شهین باهر تاکید کرد: کارشناس رسمی باید در حوزه کاری اش، فردی متخصص و حرفه ای باشد زیرا نظر کارشناس رسمی در رای صادرشده توسط قاضی در هر پرونده بسیار موثر است.

او با بیان اینکه داشتن تجربه کاری در این حوزه بسیار مهم است گفت: یکی از شرایط جذب کارشناسان رسمی این است که باید 5 سال سابقه کاری تخصصی داشته باشند.

رئیس مرکز با تاکید بر اینکه کارشناس رسمی یک شغل نیست بلکه یک تخصص و حرفه است تصریح کرد: در موارد لازم در پرونده های مختلف از تخصص کارشناسان رسمی استفاده می شود، بنابراین بسیاری از متخصصان و شاغلین کشور می توانند در کنار شغلی که دارند، با دریافت پروانه کارشناس رسمی دادگستری، در صورت ارجاع پرونده قضایی به آنها، کار کارشناس رسمی انجام دهند.

ایرج شهین باهر افزود: گروه های تخصصی کارشناس رسمی در11 دسته طبقه بندی شده اند که هر کدام رشته های تحصیلی خاصی را در بر می گیرد، این گروه ها عبارتند از منابع آب و معادن، ارزشیابی اموال منقول، امور پزشکی و غذایی، امور مالی، امور وسائط نقلیه، راه و ساختمان و نقشه برداری، صنعت و فن، فنون هنری، کشاورزی و منابع طبیعی، خدمات اداری و عمومی، ایمنی و حوادث.

او تاکید کرد: در هر دوره از آزمون کارشناس رسمی دادگستری، بنا بر نیاز موجود، از برخی از این رشته ها و به تعداد محدود، کارشناس رسمی جذب می شود.

رئیس مرکز ادامه داد: ظرفیت پذیرش در هر رشته و محل براساس نیاز دادگاهها و محاکم قضایی آن حوزه تعیین میشود.

ایرج شهین باهر گفت: برای دریافت پروانه کارشناس رسمی باید مراحل مختلفی طی شود که آزمون کتبی اولین مرحله آن است. قبول شدگان در آزمون کارشناس رسمی، باید مرحله مصاحبه شفاهی و گزینش را هم بگذرانند تا به طور قطعی پذیرفته شوند. پس از آن با گذراندن دوره های عملی و کارآموزی، می توانند پروانه کار خود را به طور رسمی دریافت کنند.

رییس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی گفت: ثبت نام آزمون از 1۳ اسفند آغاز شده و تا ۲۳ اسفند ادامه دارد که بر اساس برنامه ریزی های انجام یافته این آزمون در 9خرداد سال 99 برگزارخواهد شد

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید