کد خبر: 210739
۰
۰
نسخه چاپی

​بهداشت و پاكيزگي خودرو

از راه هاي جلوگيري از انتشار

به گزارش سايپانيوز، شايد اگر گفته شود كه شيوع كرونا مزايايي هم دارد، توجيه نداشته باشد اما حداقل مي توان گفت كه روي سطح بهداشت مردم و نوع نگاه آنان در پاكيزگي و نظافت تأثير مثبتي داشته است. اگر از شما پرسيده شود كه كدام قسمت هاي خودرو بايد نظافت شوند كه جلوي انتشار ويروس گرفته شود، ممكن است يك يا دو مورد را از قلم بيندازيد، به همين دليل در اين جا 12 مورد يادآوري مي شوند كه مي تواند در كاهش شيوع ويروس ها و ميكروب ها مؤثر باشد.

 1. سوئيج، ريموت و fobدر خودروهاي جديد
 2. دستگيره هاي ورودي خودرو
 3. دكمه صندوق و بخش هايي كه در باز و بسته شدن صندوق با دست سر و كار دارند
 4. دستگيره هاي خروج از خودرو
 5. دكمه استارت [در بعضي از خودروها]
 6. آينه هاي عقب، هم در گوشه ها هم در پشت
 7. دكمه هاي پنجره ها
 8. دنده
 9. دكمه هاي روي داشبورد
 10. اجزاي كمربند ايمني
 11. ترمز دستي
 12. صفحه نمايش لمسي

به هر حال داخل خودرو اجزاي زيادي دارد كه روزانه با آن سر و كار داريم و بخش هايي از آن هم اشتراكي مورد استفاده قرار مي گيرد. در حال حاضر فناوري هاي فرابنفش هم كه مي تواند داخل خودرو را به طور كامل ضدعفوني كند فراگير نشده است. در برخي از كشورها گاز ازون براي ضدعفوني استفاده مي شود كه در برخي از ايالت هاي آمريكا مثل كاليفرنيا قدغن هستند. اما به هر حال در برخي از كشورها گاز ازون براي از بين بردن ميكروب ها و ويروس ها مورد استفاده قرار مي گيرد. نكته مهم آن اين است كه گاز ازون براي ريه ها و پوست انسان مي تواند مضر باشد. حتي گفته مي شود كه آن ميزاني كه مي تواند ميكروب ها و ويروسها را از بين ببرد، به همان اندازه روي انسان ها آثار بدي دارد.

براي تميز كردن داخل خودرو، يك سري اسپري و مايع هم وجود دارد كه اصل و پايه آنها سديم هيپوكلرايت است. بليچ كه در اين مايع ها وجود دارد، ضدعفوني كننده خوبي است اما به تريم داخلي خودرو آسيب مي زنند.

برخي ديگر از پاك كنندها، محتوي بنزيل كنيم كلرايد benzylkonium chlorideهستند اينها هم آثار مخربي روي سطوح تريم داخل خودرو دارند. اين پاك كننده ها بهتر از مايعات هستند كه اصل و پايه پاك كنندگي آن را الكل تشكيل مي دهد.

در ايالات متحده شركتي با نام كلراكس، محصولي با نام «فرمول 409» عرضه كرده است كه از بليچ استفاده نكرده است و حاوي benzylkonium chloride است.

از هر برندي كه براي تميز كردن تريم داخل خودرو استفاده مي كنيد، حتما نگاهي به محتويات آن بيندازيد. دستورالعمل اين برندها بسيار مهم است براي مثال زمان مورد نياز براي ضدعفوني شدن بايد رعايت شود چون اگر كوتاه باشد ميكروب از بين نمي رود و اگر طولاني باشد به سطوح داخل خودرو آسيب ميزند. اين زمان گاهي بين 30 ثانيه تا 10 دقيقه است.

هواي داخل خودرو نيز نياز به ضدعفوني دارد. اكثر مردم به دليل وجود سيستم تهويه مطبوع در خودرو، شيشه هاي خود را بالا نگه مي دارند. بنابراين سيستم تهويه خودرو، هوايي را تأمين مي كند كه سرنشينان در خودرو استنشاق مي كنند. از هر نوع اسپري براي ضدعفوني هواي داخل خودرو استفاده مي كنيد بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه بهتر است سيستم تهويه خودرو روشن باشد. اسپري هايي كه حاوي triethylene glycol هستند ايمن تر از گاز ازون به حساب مي آيند.

ضد عفوني كردن سيستم تهويه كافي نيست بايد فيلترهاي سيستم تهويه را نيز به موقع عوض كرد. برخي از اين فيلترها به مواد ضد باكتري هم آغشته هستند. برخي از آنها هم به موادي آغشته هستند كه مانع ورود حشرات مي شوند.

به خاطر داشته باشد قرار گرفتن خودرو زير آفتاب هم تأثير زيادي در ميكروب كشي و گندزدايي خودرو دارد.

منبع: Roadshow

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید