کد خبر: 236039
۰
۰
نسخه چاپی
مژده ای برای انبوه سازان مسکن:

ساخت مسكن ارزان دیگر یک رویا نیست

مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان گفت: بخشنامه وزارت راه و شهرسازى به ادارات كل راه و شهرسازى استانها براى خريد از بازارتهاترايرانيان ارسال و خریدهای متمركز صنعت ساختمان توسط بازارتهاترايرانيان انجام شده است،که بر اساس آن مصالح ساختمانى با تهاتركارت در اختيار انبوه سازان و سازندگان قرارداده ميشود.

ساخت مسكن ارزان دیگر یک رویا نیست

به گزارش خبرنگار اقتصاد آینده از اصفهان و به نقل از باشگاه خبرنگاران علاالدین ختایی مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان در تشریح این خبر گفت: بازار تهاتر ایرانیان یکی از ظرفیت سازی هایی که در حوزه اقتصادی کشور ایجاد کرده مربوط به عرضه مصالح ساختمانی و تجهيزات ساخت و ساز بصورت اقساط و با قيمتهاى پايه توليد به مصرف است.

ختائی با اشاره به اینکه در سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی در حوزه تامین مصالح و تجهيزات ساختمانى از طريق تهاترکارت ثمين شهر براى 0٠٠/1٠٠ واحد مسكن اقدام ملى منعقد کردیم که از طریق آن فعالان این حوزه می توانند با تهیه تهاتر کارت مصالح ساختمانى مورد نیاز خود را با شرايط اقساط و نيز تهاتر با آپارتمان تامین کنند و چنانچه تمايل داشته باشند؛ بجاى بخشى از اقساط خود؛ در مقابل واحدهاى مسکونی احداثى خود در هرنقطه كشور؛ ویا خدمات پيمانكارى خود را واگذار کنند.

مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان به نقش موثر این طرح در کم اثر کردن تحریم ها اشاره کرد و گفت: با استفاده از تولیدات داخل بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز در داخل کشور تامین ميشود و با اجرای این طرح وهمچنین خريد از طريق تهاتر کارت مواد اولیه در این بخش تامین می‌شود.

ختائی تاکید کرد: این طرح حدود 70 درصد از ظرفیت های خالی کارخانجات را به کار می گیرد و کاهش قیمت تمام شده ساخت واحدهای مسکونی را در پی دارد و همچنین ارزان تر شدن مصالح ساختمانی را شاهد هستیم.

مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان با اشاره به اینکه هدف اصلی ما "جهش توليد" ، "توسعه اشتغال" "مسكن ارزان" در کشور است گفت: کاهش واردات کالا و افزایش اشتغال از مزایای این طرح می باشد و بازار تهاتر ایرانیان میتواند از طریق انعقاد تفاهم نامه با کارخانجات و تامین كنندگان مصالح ساختمانی مورد نیاز اشتغال را در این بخش ها رونق بخشد.

ختائی ادامه داد: در این طرح مقرر شده که انبوه سازان و سازندگان این واحدها در قالب کارت اعتباری مصالح ساختمانی يعنى تهاتر کارت ثمين شهر مصالح مورد نياز واحدهای مسکونی را تهيه كنند، که در این میان همکاری بانک مسکن می تواند راهگشا باشد.

وی به بخشنامه مذکور اشاره کرد و ادامه داد: تلاش سازمان مركزى بازارتهاترايرانيان براى آماده سازى پلت فرم تهاتركارت و نرم افزارها و سخت افزارها و سامانه شبكه محور همه انجام شده و انجام خريدهاى متمركز از كارخانجات صنعت ساختمان به صورت کامل محقق شده و آماده بهره بردارى است.

ختائی به امکان فروش اقساطی مصالح ساختمانی با قيمت پايه توليد به مصرف و تلاش این سازمان براى خريد بومى مصالح و انعقاد قرارداد با انبوه سازان استان ها در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: هم اکنون بيرجند و اروميه و شيراز و سارى و خرم آباد و رشت جلودار هستند.

مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان ضمن تقدیر از تلاش شبانه روزى پرسنل زحمت کش این سازمان که جمعیتی بالغ بر ٢٠٠نفر هستند،ادامه داد: ۱۰ هزار عضو شبكه بازارتهاترايرانيان و وجود ۳ هزار عضو از كارخانجات و تامين كنندگان و توليدكنندگان و مهندسان مشاور در شبكه حاصل تلاش هاى انجام شده است.

او افزود: در اجرای این طرح درمقابل دریافت شارژ تهاتركارت باید انبوه ساز و یا سازنده اقساط خود يا واحد مسکونی و یا خدمات خود را به ما بدهند و بانک مسکن هم از انبوه سازان پشتیبانى كند.

ختائی لزوم همکاری بانک مسکن و ادارات کل راه و شهرسازی را با این سازمان در اجرای هر چه بهتر این طرح بار دیگر یادآور شد و ادامه داد: تلاش کرده ایم برای تعاونی هاى مسكن نيز تهاترکارت هایی را فعال کنیم و با فعال شدن کارخانجات در این حوزه شاهد مهار قیمت ها هستیم و وزارت راه و شهرسازی هم باید حمایت های لازم را از انبوه سازان داشته باشد تا این طرح به مرحله اجرا برسد.

وی تصریح کرد : نوسانات ارزی در کارت اعتباری مصالح ساختمانی هیچ تاثیری ندارد چرا که ما بسیاری از سیمان ها مورد نیاز را از طریق منابع و تولیدات داخل کشور تامین می کنیم.

مدیرعامل بازار تهاتر ایران با بیان اینکه ۴۰ درصد کاشی و سرامیک و سنگ بسیاری از اقلام در این بخش را می‌توانیم ارزانتر تامین کنیم و اين به نفع مردم است، خاطر نشان کرد: در چند ماه گذشته قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی حدود ٣٠٪؜ افزایش یافته است و این باعث افزایش قیمت در حوزه مسکن شده است.

ختائی با بیان اینکه مصالح مورد نیاز انبوه‌سازان در حوزه ساخت و ساز را در قالب یک سبد کالا در اختیار انبوه سازان قرار مى دهیم ادامه داد : قاعده پرداخت را در این بخش به نحوی طراحی کرده ایم که مابقى مبلغ غير از پیش پرداخت بصورت اقساط پرداخت می شود و با توجه به آن که تمامی این مصالح ساختمانی را در قالب اقساط و تهاتر از کارخانجات و تولید کنندگان اصلی بصورت مستقيم تهيه مى کنیم بنابراین اجازه ورود دلالان و یا سوداگران را نمی‌دهیم.

نائب رييس انجمن توليدكنندگان وفناوران صنعتى ساختمان كشور به خرید بدون واسطه به عنوان یک مزیت بزرگ در حوزه ساخت و ساز اشاره کرد و ادامه داد: برخی از دستگاه ها از جمله بنیاد مسکن و یا ستاد اجرایی فرمان امام برای اجرای برخی از طرح های خود تاکنون همکاری های بسیار خوبی با بازار تهاتر ایرانیان داشته و اعلام داشته اند مصالح مورد نیاز خود را ارزان تر و با اقساط و تهاتر از بازارتهاترايرانيان تهیه خواهند كرد.

مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان یادآور شد: آمارها نشان می دهد که با توجه به افزایش مصالح ساختمانی استفاده از این طرح ها باعث می شود که در مجموع دوره ساخت؛ ۶۵ درصد قيمت تمام شده در این بخش به نفع سازندگان و نهايتاً به نفع مردم و مصرف كنندگان نهايى باشد .

ختائی تصریح کرد: بازار تهاتر ایرانیان آماده است مصالح ساختمانی را در اختیار سازندگان قرار دهد. این درحالی است که متقاضیان بسیار زیادی برای دریافت تهاترکارت مراجعه داشته اند.

مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان خاطر نشان کرد: بسیاری از مردم و متقاضیانی که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند به دلیل آنکه شرایط مقرر به ویژه شرايط بند ج را ندارند؛ از این طرح حذف شده اند در حالی که بسیاری از شرایط این طرح مربوط به ٤٠ سال قبل است که هم اکنون فایده ای برای اجرایی شدن ندارد.

نائب رييس انجمن توليدكنندگان وفناوران صنعتى ساختمان كشور اظهار کرد: به طور مثال بنیاد مسکن استان تهران در اجرای این طرح از ۱۹۰۰ نفر ثبت‌نام به عمل آورده اما از این تعداد تنها ۴۴ نفر مورد تایید قرار گرفته و بسیاری از آنها به دلیل نداشتن برخى شرايط مقرر، حذف شده اند .

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید