کد خبر: 237755
۰
۰
نسخه چاپی

تدوین طرحی در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی

تدوین طرحی در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی

اقتصاد آینده آذربایجان شرقی ) - نماینده مردم بستان آباد و عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: خاک و زمینهای حاصلخیز، اصلی ترین پایه و رکن برای انجام فعالیت های غذایی و تامین مایحتاج غذایی کشورها است.

مهندس غلامرضا نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگاران استان ، ضمن بیان این مطلب افزود: امنیت غذایی مهم ترین موضوع برای تمامی جوامع حتی کشورهای توسعه یافته و پیشرفته است.

وی، ادامه داد: کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بیش از 100 سال است که قوانین و مقررات مربوط به حفظ اراضی کشاورزی را تصویب و عملیاتی کرده اند.

مهندس نوری با تاکید بر این نکته که اصل بر حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی است و هیچگونه جایگزینی برای اراضی کشاورزی وجود ندارد، اظهار کرد: اراضی زراعی نه قابلیت واردات دارند و نه قابلیت تولید؛ رشد جمعیت در دنیا و در کشور ما ایجاب می کند که منبع اصلی تولید غذا و امنیت غذایی که همانا خاک و زمین های حاصلخیز و مناسب برای کشاورزی را حفظ و حراست نمائیم.

نماینده مردم بستان آباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با خاطرنشان ساختن این موضوع که حفظ اراضی کشاورزی به این معنا نیست که تحت هیچ عنوانی تغییرکاربری انجام نمی شود، گفت: قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی در سال 74 به صورت جدی و عملیاتی در مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ شد، در سال 85 مجدداً اصلاحیه قانون ذکر شده تنظیم و راهکارهای لازم برای دستگاههای اجرایی و دولت ترسیم گردید.

وی افزود: در این اصلاحیه تغییرکاربری اراضی کشاورزی در موارد ضروری و در راستای توسعه همه جانبه و پایدار کشور در حوزه های صنعت، مسکن، خدمات، گردشگری و سایر حوزه ها پیش بینی و تبیین شده است.

مهندس نوری، اظهار کرد: در مجلس نهم مقرر گردید تا مجدداً اصلاحیه ای بر قانون حفظ کاربری اراضی زراعی باغی با توجه به وجود بعضی از نواقص و خلاءهای قانونی و رعایت نیازهای واقعی صاحب و مالک زمین، کشاورز و باغدار تواماً مد نظر گرفته شده و ابلاغ شود.

نماینده مردم بستان آباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با یادآوری این موضوع که جلوگیری از بروز انواع تخلفات در حوزه کاربری اراضی زراعی و باغی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، تصریح نمود: این مجوز در مجلس نهم تصویب و در اختیار کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، متاسفانه بنا به دلایلی این اصلاحیه در مجلس نهم نتوانست در دستور کار قرار گیرد و تا الآن بلاتکلیف مانده است.

مهندس نوری، افزود: مصمم هستیم تا در مجلس یازدهم اصلاحیه دوم قانون حفظ اراضی کشاورزی را به تصویب نمایندگان محترم مردم رسانده و قوانین و مقررات موجود را بروز و تکمیل نمائیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این موضوع که حفظ کاربری اراضی و تامین نیازهای واقعی برای توسعه همه جانبه و توسعه پایدار در حوزه های مختلف از جمله بخش های صنعت، مسکن، گردشگری و خدمات از اهمیت ویژه ای برخوردارند، گفت: اگر مردم به این باور برسند که اراضی ملی واقعاً ملی بوده و مردمی هستند، بصورت خودجوش و داوطلبانه در حفظ و نگهداری از اراضی ملی کوشا و جدی خواهند بود.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید