کد خبر: 244515
۰
۰
نسخه چاپی

فرزند آذربایجان، سکاندار توسعه علمی و فن آوری استان

فرزند آذربایجان، سکاندار توسعه علمی و فن آوری استان

اقتصاد آینده آذربایجان شرقی ) : ایجاد، تشکیل و توسعه مناطق ویژه علم و فن آوری و در کنار آن، تقویت و حمایت از توسعه و افزایش شرکت های دانش بنیان، یکی از جدی ترین و مهم ترین سرفصل های سند تدبیر و توسعه استان، در برنامه های دولت به شمار می رود که این موضوع از نخستین ساال های استقرار دولت تدبیر و امید، مورد توجه و پی گیری بوده است.

این فصل از برنامه های دولت به عنوان راهبردی ترین بخش برنامه ریزی های زیربنایی، در عرصه علمی و فن آوری، در حالی طی این سال ها و به دور از هیاهوهای سیاسی و جناحی رایج و در بستر علم و دانش پی گیری شده است که در عقبه آن، رد پای روشنی از تلاش و همت نخبگان علمی آذربایجان در اتاق فکر معاونت علمی و فن آوری را می توان به چشم دید.

سیاست های تدوینی و اجرایی معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری طی سال های اخیر در حالی به صورت چراغ خاموش در عرصه توجه به ایجاد و رشد تدریجی شرکت های دانش بنیان آذربایجان شرقی و در کنار آن حمایت از طرح ها و برنامه های فن آورانه دنبال شده است که این برنامه ها، تاثیر حداقلی و البته مشهود خود را در رشد و افزایش همه جانبه آمار شرکت های دانش بنیان از یک سو و تولیدات و طرح های فناورانه در این بخش از سوی دیگر بر جای گذاشته و امروز تبریز و آذربایجان را به یکی از استان های برخوردار و مهم در این عرصه تبدیل کرده است.

این سطح از سرمایه گذاری ها، از آن رو صورت گرفته است که اقتصاد دانش بنیان که مرحله سوم توسعه اقتصادی به شمار می رود و به آن اقتصاد «پسا صنعتی» نیز گفته می‌شود، بر اهمیت اطلاعات به عنوان سرمایه غیرفیزیکی و اقتصاد دیجیتال تاکید دارد و در این نوع اقتصاد، دانش منبع اصلی ثروت و تولید اقتصادی است.

از دیگر سو، بنا بر سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی، نیل به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله و متناسب با آن، نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی بوده و از ویژگی ها و پتانسیل های تولیدات دانش بنیان، ارزش افزوده بالا و فراوان این محصولات است.

اهمیت ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان و توجه به توسعه و تقویت زیرساخت های علمی و فن آورانه از آن روست که شرکت های دانش بنیان، موتور محرک اقتصاد دانش بنیان بوده و این شرکت ها، نقشی کلیدی در توسعه اقتصاد دانش محور دارند.

علاوه بر این، شرکت های دانش بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هایی هستند که به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در راستای گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان تشکیل می شوند.

از این رو تلاش فرزندان خطه تبریز و آذربایجان نظیر دکتر کامبیز مهدی زاده در قلب معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری در ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان استان و هدایت علمی و عملی طرح های مولد این بخش، بسیار ارزشمند بوده و جلوه و عیاری دوچندان می یابد.

سخن آخر این که، جوانان و مدیران نخبه و شایسته ای همچون دکتر مهدی زاده، با تکیه بر شعار عملگرایی، و نمونه بارز تحقق عینی و عملی بیانیه گام دوم انقلاب، ثابت کردند که می توان در هر موقعیت و در هر مسوولیتی، منشا اثر و تحول بود، بی تردید، این تازه آغاز ماجرای اثبات و تحقق شایسته سالاری و دانش محوری در تمرین مدیریت های برنامه محور و توسعه آفرین است، راهی که به زودی به سرانجام مطلوب هم خواهد رسید.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید