کد خبر: 257024
۰
۰
نسخه چاپی

شهروندان قمی به هویت‌های جعلی درفضای مجازی اعتماد نکنند

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دادستان عمومی و انقلاب قم، حجت‌الاسلام حسن غریب، با اشاره به سوءاستفاده افراد سودجو از اعتماد بیجا و ناآگاهی مردم، افزود: با شکایات و گزارش‌های متعدد مشخص شد یکی از کلاهبرداران که خود را یک خانم مهندس اندونزیایی تبار معرفی می‌کند، طعمه‌های خود را در فضای مجازی شناسایی و با ارسال پیام از یک شماره موبایل خارج از کشور، مدعی می‌شود که ساکن انگلیس بوده که به دلیل سرطان در بیمارستانی بستری است و روزهای آخر عمر خود را می‌گذراند.

وی اضافه کرد: این کلاهبردار با ارسال عکس خود در شرکت مهندسی کشور متبوع، عکس‌های بیمارستان، مراحل درمان و نسخه‌های خود، بیان می‌دارد که مخارج زیادی را برای درمان خود و همسرش هزینه کرده‌است و در این روزهای پایانی عمر خود، می‌خواهد سرمایه خود را صرف امور خیریه کند و ادامه درمان را متوقف سازد.

وی با اشاره به پیام‌های متعدد این کلاهبردار به طعمه‌های خود در قالب بیان احساسات و عواطف انسانی، ادامه داد: این خیر قلابی در فریب افراد مدعی می‌شود که بسته‌ای پول به مبلغ یک تا ۲ میلیون دلار را برای آن‌ها با استفاده از دیپلمات‌های سازمان ملل و یا وکلای بین‌المللی به‌صورت هوایی به ایران و محل سکونت افراد ارسال می‌کند تا این پول را صرف امور خیریه در کشور خودشان کنند و حدود ۳۰ درصد از این پول را نیز برای توسعه کسب و کار خود بردارند.

غریب گفت: این کلاهبردار در ابتدا اطلاعات فرد مورد نظر را اعم از نام، شماره تلفن، آدرس، شغل، ایمیل، عکس و شماره گذرنامه، کارت شناسایی و دیگر موارد را دریافت می‌کند و پس از مدتی تصویر چمدان مجازی و صندوقچه رمزدار حاوی دلارها، بلیت هواپیما و عکس رسید پستی که نام گیرنده بر آن چاپ شده را برای قربانی فریب خود ارسال می‌کند.

وی ادامه داد: کلاهبرداران در آخر مدعی می‌شوند که برای تسویه گمرک و ترخیص بار نیاز به پرداخت پول ایرانی است و برای این پرداخت شماره حساب ایرانی اعلام می‌کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه افراد متعددی در استان قم مبالغی از ۳۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون تومان را به حساب‌های متعدد این کلاهبرداران برای ترخیص بار جعلی انتقال داده‌اند، تصریح کرد: گرچه شماره حساب‌های مربوط به این پرونده‌ها مسدود شده است، ولی متاسفانه در اغلب این موارد شماره حساب‌ها مربوط به شخص کلاهبردار نیست و مورد سوءاستفاده این افراد قرار گرفته و این مبالغ در قالب پول‌شویی، اغلب با خرید طلا از حساب متهم خارج می‌شود.

دادستان قم به امکان سوءاستفاده این شیادان از مدارک هویتی قربانیان این کلاهبرداری اشاره کرد و گفت: کاربران از اعتماد به افراد ناشناس و هویت‌های جعلی در فضای مجازی و بالاخص ارسال پول و مدارک هویتی به آن‌ها جدا پرهیز کنند تا فرصت‌های ارتکاب جرم را از چنگ مجرمان و افراد سودجو بگیرند.

منبع: ایرنا

اقتصادآینده نیوز منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید