کد خبر: 267046
۰
۰
نسخه چاپی

ایران و ارمنستان باید از ظرفیت هایشان بیشتر استفاده کنند

وهان کروبیان روز یکشنبه در دیدار با فعالان اقتصادی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان افزود: با همکاری صادقانه و اقدامات پیشگیرانه هر ۲ کشور به راحتی می‌توانیم حجم مبادلات تجاری را از مرز یک میلیارد دلار عبور و به بالاتر از این در برخی اقلام افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: ارامنه ارمنستان ارتباط خوبی با کشورهای عضو اوراسیا از جمله روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان دارند که آمادگی داریم این روابط را با ایران تقسیم کنیم.

وی یادآور شد: آمادگی بحث و بررسی تمام مسائل در خصوص موضوعات با ایران و اصفهان را داریم تا موانع و مشکلات تجارت و صادرات ۲ کشور حل و فصل شود.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد : افتخار بزرگی است در این شهر باستانی حضور دارم، اصفهان با تمام ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند سنبل و نمونه‌ای از دوستی ۲ ملت ارمنی و ایرانی باشد.

کروبیان ادامه داد: از زمان‌های خیلی دور ارمنیان و ایرانیان کنار هم می زیسته اند شاید قومیت‌ها و ملیت‌های دیگر را نتوان پیدا کرد که این همه کنار هم با یکدیگر صمیمی باشند.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد: متاسفانه ارمنستان تنها کشور همسایه با ایران است که مبادلات تجاری آن از یک میلیارد دلار بیشتر نیست.

وی با اشاره به وضعیت حمل و نقل تصریح کرد: آگاه هستید که شرایط دشواری در مرز برای کامیون‌های ارمنستانی و ایرانی وجود دارد زمانی که خودروهای گرجستانی وارد ارمنستان می‌شوند هیچ هزینه و عوارضی را پرداخت نمی‌کنند، ولی زمانی که خودروی ایرانی وارد خاک ارمنستان می شود حدود پانصد دلار باید پرداخت کند.

کروبیان ادامه داد: خودروها و کامیون‌های ارمنستانی تا شعاع مرز پنجاه کیلومتری اجازه ورود به ایران ندارند اگر اقدامی از سوی ایران صورت گیرد آمادگی داریم تا هزینه حمل کامیون‌ها را حذف کنیم، از این رو قیمت کالاها کمتر خواهد شد و تجارت بهبود خواهد یافت و این به نفع همه است.

وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: توافقنامه جدید ایران و اوراسیا بسیار مهم است ولی این توافقنامه‌ جدید امکانات مهمی در راستای صادرات و واردات به ما می‌دهد.

کروبیان ادامه داد: ایجاد صندوق مشترک سرمایه گذاری با رئیس بانک مرکزی مورد بحث قرار گرفت که این موضوع به ایجاد حداقل پارک فناوری و صنعت در ارمنستان کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مراودات ایران و ارمنستان بیش از حوزه صادرات آن است، خاطرنشان کرد: کالاهای تولیدی ارمنستان مانند شیرینی، شکلات و سیگار نمی‌توانند از طریق کانال‌های قانونی وارد ایران شوند.

گنجاندن گردشگری و حمل و نقل در مراودات ایران و ارمنستان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفت: برخی از اقلام تولیدی در استان اصفهان رتبه نخست کشوری را دارد که امیدواریم در مراودات تجاری ارمنستان مورد تبادل قرار بگیرد.

مسعود گلشیرازی با بیان اینکه حوزه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت از موضوعات مورد توجه اتاق بازرگانی اصفهان و مراودات بین ۲ کشور است.

وی با اشاره به حوزه حمل و نقل بیان کرد: کشور ارمنستان به عنوان مرکز منطقه cis( کشورهای مستقل همسود) ایفای نقش می‌کند همچنین کشور ایران در این راستا نقش بسزایی را برعهده دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد: اعزام هیات تجاری از اتاق بازرگانی به کشور ارمنستان از موضوعات در دست اقدام است تا موضوعات مطروحه را با طرف‌های تجاری آن کشور عملیاتی کنیم.

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی صنعتی‌ترین استان کشور بشمار می‌آید.

سهم اصفهان در صنعت ‌کشور را ۱۱ درصد، سرمایه گذاری ۱۰ درصد و اشتغال صنعتی هشت درصد و رتبه اصفهان در طرح‌های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن اول و از نظر ذخایر معدنی دوم است.

وزیر اقتصاد ارمنستان در سفر یکروزه به اصفهان با عباس رضایی استاندار ، شماری از واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی استان دیدار و گفت و گو کرد.

کروبیان بعد از بازدید از آثار تاریخی، اصفهان را به مقصد تهران ترک می کند.

منبع: ایرنا

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید