آغاز به کار هجدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در تبریز

آغاز به کار هجدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در تبریز

احمد مرادپور اقتصاد آینده - آذربایجان شرقی) : هجدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی از روز ۲۳ الی ۲۵ شهریور ماه به میزبانی تبریز و با حضور مداحان، شعرا، پیرغلامان و خادمین حسینی برگزار می‌شود.

رئیس اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در آئین افتتاحیه این اجلاس اظهار کرد: پرچم تشیع و خونخواهی امام حسین(ع)، همواره هویت اصلی مردم دیار آذربایجان بوده است.

محمدمهدی رحمتی اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که ایستگاه هجدهم همایش پیرغلامان حسینی امسال به تبریز رسید؛ دیاری که پرچم تشیع و خونخواهی امام حسین(ع)، هویت اصلی مردمانش است.

وی ادامه داد: از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی پرچم سرخ امام حسین(ع) سنبل مقاومت بوده و همین مردم تبریز در قیام ۲۹ بهمن کاری کردند که بنا به فرموده رهبر انقلاب اگر ۲۹ بهمن نبود، شاید انقلاب اسلامی نیز شکل نمی‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان دیاری است که در دفاع مقدس عاشورا آفرینی کرده و ستارگان درخشانی را تقدیم ولایت کرد.

رئیس بسیج رسانه ملی با اشاره به تاخیر یک‌ساله برگزاری این‌اجلاس بخاطر کرونا، گفت: بعد از یک سال وقفه، همه‌ی مسئولان ملی و استانی اتفاق نظر داشتند که اجلاس هجدهم باید در خور و شأن جایگاه آذربایجان‌شرقی و تبریز برگزار شود و در همین راستا تصمیم گرفتیم اجازه ندهیم این سنت حسنه فراموش شود و زمینه برگزاری را با بازطراحی اجلاس و برگزاری با رعایت پروتکلهای بهداشتی فراهم کردیم.

وی تاکید کرد: در برگزاری این اجلاس مدعوین مورد وثوق، صاحب‌نظران و تمامی تشکلهای فعال در این حوزه سهیم هستند و تبریز شایسته‌ی میزبانی از این اجلاس است.

رحمتی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح اهداف چهارگانه برگزاری این اجلاس گفت: گسترش و بسط فرهنگ تکریم از پیرغلامان، معرفی پیرغلامان به عنوان چهره های شاخص فرهنگی و دارای مرجعیت اجتماعی، توسعه گردشگری مذهبی و معرفی آذربایجان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مذهبی و بازنمایی رسانه‌ای پیرغلامان حسینی اهداف مهم برگزاری این اجلاس است.

میزبانی از خادمین حسینی همه سختی ها را آسان می‌کند

مدیرکل صداوسیمای آذربایجان‌شرقی نیز طی سخنانی گفت: امروز تبریز بخاطر میزبانی از پیرغلامان از سراسر کشور و کشورهای دیگر به‌خود می بالد و اکنون در فضایی تنفس می‌کنیم که عطر وجود عاشقان حسینی همه جا را معطر کرده است و امیدواریم شادی دل امام حسین(ع) توشه‌ی ما از برگزاری این اجلاس باشد.

مرتضی صفری ادامه داد: امروز میزبان پیرغلامانی هستیم که عصاره‌ی عشق به امام حسین(ع) هستند و جوانی خود را در این راه صرف کرده اند تا مشعل های هیئات حسینی همیشه روشن مانده و نور هدایت و راهگشای انسان‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: از دیرباز تاکنون مدال نوکری اهل بیت(ع) بر سینه‌ی مردان و زنان تبریز جلوه گری می‌کند و مجالس عزای آل الله تعطیل نشده است.

صفری با بیان اینکه خادمان اجلاس در تهران و تبریز سراز پا نمی‌شناختند تا این مراسم آبرومندانه برگزار شود، گفت: متاسفانه شرایط سخت کرونایی باعث ایجاد تاخیر و وقفه‌ای یک ساله در برگزاری این اجلاس شد اما شوق شوق دیدار خادمین و پیرغلامان هر سختی را آسان کرد.

وی ادامه داد: ستاد برگزاری این اجلاس با حمایت های معنوی امام جمعه محترم تبریز و زیر نظر استاندار آذربایجان‌شرقی آغاز به کار کرده و طی ۴۶ جلسه با تشکیل هفت کمیته شامل کمیته تشکلهای دینی و مردمی با مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی، کمیته اجرایی و اطلاع‌رسانی با مسئولیت صداوسیمای استان، کمیته تبلیغات و فضاسازی شهری با مسئولیت شهرداری تبریز، کمیته فرهنگی و هنری با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کمیته علمی و فناوری با مسئولیت دانشگاه تبریز، کمیته امنیت و انتظامات با مسئولیت اداره کل سیاسی و انتظامی استانداری و کمیته تدارکات و پشتیبانی با مسئولیت معاونت توسعه مدیریت منابع استانداری، تمهیدات لازم را فراهم کردند

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید