کد خبر: 317664
۰
۰
نسخه چاپی

بخش نفت تا? - یر ماندگار بر رشد اقتصادی کشور ندارد

بخش نفت تاثیر ماندگار بر رشد اقتصادی کشور ندارد

پیشران اقتصاد ایران کدام بخش است؟

تاريخ 1400/09/03 ساعت 10:56

بخش نفت تا? - یر ماندگار بر رشد اقتصادی کشور ندارد

بخش‌های صنعت و خدمات بخش‌های پیشران کشور برای خروج از رکود فعلی محسوب می‌شوند، لذا برنامه‌ریزی برای تحریک این بخش‌ها می‌بایست در اولویت قرار گیرد، ضمن آنکه تحریک بخش مسکن نقش مؤثری به رشد صنعت دارد.

رشد اقتصادی تقریباً هیچ‌وقت آن‌طور که انتظار بود، پیش نرفته است. طی سال‌های رونق و لغو تحریم‌ها هم آن‌طور که بایدوشاید رشد در بخش‌های دیگر اقتصاد به‌غیر نفت جاری نشد. حالا مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی در گزارشی به بررسی بخش صنعت پیشران رشد اقتصادی ایران پرداخته است.

طبق این گزارش، باتوجه‌به رشد کند اقتصاد ایران طی دهه‌های اخیر و در راستای افزایش رشد اقتصادی، برخی سؤالات جدی بدین شرح قابل طرح است: «کدام‌یک از زیربخش‌های اقتصادی پیشران رشد اقتصادی ایران است؟ 2.بخش صنعت دارای بیشترین پیوندها و ارتباطات با کدام‌یک از بخش‌های اقتصادی است؟ 3.باتوجه‌به شرایط کنونی اقتصاد ایران، تحرک بخش صنعت نیازمند تحرک کدام بخش‌ها (و چه پیش‌نیازهایی) است؟»

این گزارش در پاسخ به این سوالات به یکسری اعداد و ارقام استناد کرده است. متوسط رشد ارزش افزوده بخش صنعت طی دوره مورد بررسی، بالاتر از رشد سایر بخش‌های اقتصادی است؛ اگرچه سهم این بخش در مقایسه با سهم برخی بخش‌ها از جمله خدمات و نفت، پایین‌تر است (تحلیل حسابداری). برای تحلیل دقیق‌تر باید ارتباطات و تاثیرات متقابل بخش‌ها روی یکدیگر را نیز لحاظ کرد.

براساس یافته‌های این گزارش، بخش نفت (OIL) دارای بیشترین تأثیر اولیه بر رشد اقتصادی است، اما تأثیر آن ماندگار نیست بلکه گذرا و میرا است. آنطور که مشخص است تأثیر بخش نفت بر رشد اقتصادی پس از دو دوره به سمت صفر میل می‌کند.

علاوه بر این، بخش صنعت (INDU) و خدمات (SER) به ترتیب تأثیر بالا و ماندگاری بر رشد اقتصادی کشور دارند. گفتنی است رشد بخش خدمات به‌شدت وابسته به حجم فعالیت‌های اقتصادی بخش‌های مولد نظیر رشد بخش صنعت است. بنابراین رشد بخش صنعت بخش خدمات را نیز با سهم بیش از 50 درصد از اقتصاد ایران تحت تأثیر قرار می‌دهد. بخش ساختمان (HOUS) و کشاورزی (AGR) نیز در رتبه‌های بعدی تأثیرگذاری بر رشد اقتصادی کشور است.

نکات کلیدی این گزارش هم حاکی از این است که بخش نفت تأثیرگذاری اولیه بالا اما با ماندگاری پایین بر رشد اقتصادی کشور دارد که دلیل این امر پیوندهای محدود با سایر بخش‌ها و شیوه استفاده از درآمدهای نفتی است که حتی در مواردی تأثیرگذاری منفی بر بخش تولید داشته است. بخش‌های صنعت و خدمات به دلیل پیوند با یکدیگر دارای تأثیر و ماندگاری بالا بر رشد اقتصادی کشور هستند، دلیل این امر پیوندها و ارتباطات وسیع این بخش‌ها با سایر بخش‌های اقتصادی است. با رشد بخش صنعت، خدمات متصل به صنعت توسعه می‌یابند و از سویی بخشی از رشد صنعت، مرهون رشد بخش مسکن است.

بخش‌های صنعت و خدمات بخش‌های پیشران کشور برای خروج از رکود فعلی محسوب می‌شوند، لذا برنامه‌ریزی برای تحریک این بخش‌ها می‌بایست در اولویت قرار گیرد، ضمن آنکه تحریک بخش مسکن نقش مؤثری به رشد صنعت دارد.

باتوجه‌به شرایط کرونا، واکسیناسیون و کنترل بیماری می‌تواند تأثیر مثبت و قابل‌توجهی بر بخش خدمات بگذارد که در این صورت می‌تواند پیشران رشد اقتصادی برای سایر بخش‌های کشور نیز باشد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر

اقتصادآینده نیوز منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید