کد خبر: 360861
۰
۰
نسخه چاپی

۳۷۰ واحد تولیدی در استان اردبیل تحت نظارت اداره کل استاندارد هستند

به گزارش ایرنا، هاشم علایی روز دوشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اردبیل با بیان اینکه این واحدهای تولیدی و خدماتی نقش زیادی در تامین نیاز مردم دارند، گفت: حدود ۴۵ درصد از تولیدات این واحدها در بخش صنعت ساختمان و مابقی نیز در سایر حوزه‌های خدماتی و تامین نیاز شهروندان است.

وی بیان کرد: همه این واحدها پروانه تولید استاندارد محصول و خدمت را دارند و تولیدات و خدمات آنها به صورت تصادفی کنترل، بازرسی، نمونه‌برداری و کیفیت سنجی می شود و اگر مطابق با استانداردهای تدوین شده نباشد، برابر قانون اقدام می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل اضافه کرد: واحدهای تولیدی مکلف به استمرار کیفیت و مطابقت تولید خود با استانداردهای ملی هستند و با متخلفان برابر قانون اقدام می شود.

وی مصالح ساختمانی را مشمول مقررات استاندارد اجباری عنوان کرد و افزود: مهندسان ناظر طرح ها و پروژه‌ها نباید اجازه دهند که مصالح ساختمانی غیراستاندارد وارد کارگاه ساختمانی شود.

علایی تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی نیز برای حمایت از بخش خصوصی نیاز است که علاوه بر تامین مصالح از داخل استان، از مصالح استاندارد استفاده کنند.

وی تامین امنیت و سلامت شهروندان در استفاده از کالاها و خدمات پرمصرف مثل مواد غذایی و آسانسور را از جمله اولویت های کاری اداره کل استاندارد استان اردبیل برشمرد و گفت: در زمینه تامین استاندارد و امنیت آسانسورهای نصب شده، اداره کل صنعت، معدن و تجارت و نیز مالک و بهره‌بردار مسئول هستند و باید نسبت به اخذ گواهی استاندارد آن اقدام کنند.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل ۸۰ درصد مشکل استاندارد آسانسورها را مربوط به مالکان و بهره برداران دانست و افزود: گواهی استاندارد آسانسور یک ساله بوده و باید هر سال تمدید شود.

وی اظهار کرد: بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، پاساژها و مجتمع‌های مسکونی و اداری نباید بدون اخذ گواهی استاندارد از آسانسور استفاده کنند.

علایی با اشاره به بی توجهی شهرداران استان به اخذ گواهی استاندارد برای زمین‌های بازی موجود در پارک ها و تفرجگاه‌های داخل شهرها گفت: هر چند که تجهیزات بازی نصب شده در پارک‌ها وضعیت بهتری دارد، ولی استفاده از آنها نیز نیاز به تمدید گواهی اخذ شده دارد.

۳۷۰ واحد تولیدی در استان اردبیل تحت نظارت اداره کل استاندارد هستند

وی در ادامه ترویج فرهنگ توجه به دریافت و خرید خدمات استاندارد در جامعه را منوط به همکاری رسانه‌ها دانست و اضافه کرد: اصحاب رسانه و خبرنگاران باید مطالبه‌گر فرهنگ تولید کالاها و خدمات استاندارد باشند.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل، رسانه مستقل و مسئولیت شناس را خادم عرصه تولید عنوان کرد و افزود: همه مسئولان و دستگاه‌های خدمات رسان باید به واسطه خبرنگاران جوابگوی مردم باشند و گزارش خدمات خود را از طریق رسانه‌ها به مردم ارائه دهند.

۳۷۰ واحد تولیدی در استان اردبیل تحت نظارت اداره کل استاندارد هستند

وی همچنین ضمن گرامیداشت سالروز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار، خبرگزاری ایرنا را در تامین فرهنگ سلامت و ایمنی و جا افتادن استاندارد در جامعه رسانه ای بسیار مهم برشمرد و یکی از شاخص‌های ارتقای رتبه اداره کل استاندارد استان اردبیل از رتبه ۲۸ کشوری به رتبه‌های نخست و برتر کشوری را همکاری مناسب رسانه‌ها با این اداره عنوان کرد.

اقتصادآینده نیوز منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید